Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: απόλυση - Δικηγόρος Εργατολόγος | Γιάννης Καρούζος

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?

Κατηγορία: ΑΠΟΛΥΣΗ

Απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η καταγγελία της σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για 18 μήνες μετά από τον τοκετό ή κατά την απουσία σας για μεγαλύτερο χρόνο, χωρίς να υπάρχει σπουδαίος λόγος. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί σπουδαίος λόγος απόλυσης η μείωση της απόδοσης της εργαζόμενης λόγω εγκυμοσύνης. Αν πρόκειται για σύμβαση ορισμένου χρόνου, αυτή λήγει κατά το χρονικό σημείο που είχε προβλεφθεί.

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΕΝΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΨΥΧΗΣ?

Κατηγορία: ΑΠΟΛΥΣΗ

Κατ’ αρχήν, σύμφωνα με το άρθρο 5 παράγραφος 6 του Νόμου 539/1945, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να απολύσει τον εργαζόμενο, ενώ διαρκεί η ετήσια άδεια αναψυχής του. Ήτοι, η καταγγελία της ατομικής σύμβασης εργασίας, διαρκούσης της ως άνω άδειας, είναι άκυρη. Ωστόσο, ο εργοδότης δικαιούται να προειδοποιήσει τον εργαζόμενο, ενώ αυτός βρίσκεται σε άδεια αναψυχής, για την επικείμενη απόλυσή του. Βέβαια, η ακριβής ημερομηνία της καταγγελίας δεν επιτρέπεται να συμπίπτει με κάποια ημέρα κανονικής άδειας.

Σελίδα 4 από 22

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ