11
Μάρτιος
 

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΩΤΑΤΟ, ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ?

Συντάχτηκε από τον  στις 02:00

Ο νόμος απαγορεύει τη συμφωνία εργοδότη και εργαζομένου,

κατά την οποία ο πρώτος καταβάλει μεν υπέρτερο του κατώτατου μισθό, αλλά δεν οφείλει να καταβάλει αμοιβή για υπερωρίες (άρθρο 8 §4 ΝΔ 4020/1959). Ωστόσο, η ανωτέρω διάταξη νόμου δεν καταλαμβάνει και την υπερεργασία. Ως εκ τούτου, είναι δυνατόν να συμφωνηθεί ότι ο εργοδότης θα καταβάλει μεγαλύτερο μισθό από τον κατώτατο στον εργαζόμενο, ο οποίος θα συμπεριλαμβάνει και την αμοιβή για την υπερεργασία. Σημειωτέον ότι, κατά την ελληνική νομολογία είναι δυνατόν να καταβάλει ο εργοδότης προκαταβολικά αμοιβή για τις επικείμενες υπερωρίες του εργαζομένου.

Σχετικά Άρθρα

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ