ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΝΩΝΥΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ? - Δικηγόρος Εργατολόγος | Γιάννης Καρούζος
23
Απρίλιος
 

ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΝΩΝΥΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ?

Συντάχτηκε από τον  στις 19:38

Σύμφωνα με το άρθρο 63 του νόμου 2676/1999,

«οι συνταξιούχοι λόγω γήρατος φορέων κύριας ασφάλισης που αναλαμβάνουν εργασία, υπόκεινται στους εξής περιορισμούς: α) Για όσους δεν έχουν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας τους αναστέλλεται η καταβολή της σύνταξης ή των συντάξεων, κύριων και επικουρικών. β) Μετά τη συμπλήρωση του 55ου έτους, το ποσό της ακαθάριστης κύριας σύνταξης ή του αθροίσματος των ακαθάριστων κύριων συντάξεων, που υπερβαίνει τα τριάντα ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη, όπως αυτά διαμορφώνονται κάθε φορά και ισχύουν την 31η Δεκεμβρίου του προηγούμενου έτους, καταβάλλεται μειωμένο κατά εβδομήντα τοις εκατό (70%)». Προκειμένου ένας συνταξιούχος του Ι.Κ.Α. να μην υποστεί τις προαναφερόμενες συνέπειες, ορθό είναι να μη συνδεθεί με σχέση εξαρτημένης εργασίας με την ανώνυμη εταιρεία. Μπορεί, βέβαια, να λαμβάνει αμοιβή για τη συμμετοχή του στο διοικητικό συμβούλιο.

Σχετικά Άρθρα

  • ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ. ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΟΥ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ?

    Κατά το άρθρο 20 του Ν. 4387/2016,

  • ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ ΣΕ ΙΚΕ

    Σύμβαση παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών υπάρχει, όταν ο παρέχων ανεξάρτητες υπηρεσίες αναλαμβάνει την υποχρέωση έναντι ενός προσώπου, για παροχή εργασίας χωρίς όμως να υπόκειται στην εποπτεία και τον έλεγχο του αντισυμβαλλομένου του. Κύριο χαρακτηριστικό, επομένως της σύμβασης παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών είναι η ανάπτυξη πρωτοβουλίας και η ανεξαρτησία ως προς τον καθορισμό του τόπου, του χρόνου και του τρόπου παροχής της εργασίας, κάτι που βασικά δε συμβαίνει στην περίπτωση της σύμβασης εξαρτημένης εργασίας.

    Ωστόσο, σε περίπτωση που ανακύψει κάποιο θέμα και ο εργαζόμενος θελήσει να διεκδικήσει τον χαρακτηρισμό της σύμβασής του ως εξαρτημένης εργασίας, δεν έχει σημασία ο χαρακτηρισμός που δόθηκε στη σύμβαση αλλά αυτός που θα δώσει εν τέλει το δικαστήριο, σταθμίζοντας ποιοτικά τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης που πλαισιώνεται από τη σύμβαση εργασίας.

    Βέβαια,  δυνάμει του νόμου 4387/16, ο οποίος τίθεται σε εφαρμογή από 1/1/2017, όλοι συνταξιούχοι που απασχολούνται είτε ως μισθωτοί, είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, χρήζουν  κοινής αντιμετώπισης. Ήτοι, όσον αφορά στους συνταξιούχους του Δημοσίου που υπάγονται στον ΕΦΚΑ, οι οποίοι αναλαμβάνουν εργασία ή αποκτούν ιδιότητα ή δραστηριότητα υποχρεωτικώς υπακτέα στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ, οι ακαθάριστες συντάξεις κύριες και επικουρικές καταβάλλονται μειωμένες σε ποσοστό 60% για όσο χρόνο απασχολούνται ή διατηρούν την ιδιότητα ή την δραστηριότητα.

    Επομένως, δεν έχει σημασία το είδος της απασχόλησης καθώς, πλέον, υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση για όλους. Σε κάθε περίπτωση, η σύνταξή θα μειωθεί κατά 60%, κατά τη διάρκεια της απασχόλησής.

    Επίσης, ο συνταξιούχος υποχρεούται να ενημερώσει το ΕΦΚΑ και το ΕΤΕΑ για την άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας, πριν αναλάβει εργασία. Η παράλειψη δήλωσης συνεπάγεται καταλογισμό σε βάρος του συνταξιούχου του ποσού που έπρεπε να του παρακρατηθεί, κατά τη διάρκεια της απασχόλησής του, βεβαρημένο με το ετήσιο επιτόκιο 4,56%.

    Όσον δε, αφορά τον εταίρο σε ΙΚΕ, η ασφάλισή του στον ΟΑΕΕ είναι προαιρετική, αλλά πρέπει υποχρεωτικώς να υποβάλει σχετική δήλωση για τη συμμετοχή του ως μέλος της ΙΚΕ στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Παράλειψη υποβολής συνεπάγεται σε βάρος του καταλογισμό των συντάξεων που έλαβε από τον χρόνο που κατέστη μέλος της ΙΚΕ (Ν 3863/10, αρθρο 13 παρ 3β, Ν 3865/10, άρθρο 10 παρ 2). Κατά τα λοιπά, δεν υφίσταται καμία συνέπεια, καθώς η συμμετοχή εταίρου σε ΙΚΕ, δε θεωρείται απασχόληση και δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις περί απασχόλησης συνταξιούχων.

    Τέλος, σύμφωνα με τον Ν 2639/98, οι εργοδότες υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν εντός 15 ημερών την κατάρτιση ατομικών συμβάσεων ανεξαρτήτων υπηρεσιών. Διαφορετικά τεκμαίρεται ότι πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.

     

    Συνοπτικά :

    1. O συνταξιούχος του Δημοσίου που είναι εταίρος σε ΙΚΕ, δεν υποχρεούται να ασφαλιστεί και δεν εφαρμόζονται για αυτόν οι διατάξεις περί απασχόλησης συνταξιούχων.
    2. Υποχρεούται να ενημερώσει το ΓΛΚ.
    3. Ο εργαζόμενος με σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών – συνταξιούχος του Δημοσίου, υφίσταται μείωση 60% επί της σύνταξης, για όσο χρόνο διαρκεί η απασχόληση.
    4. Η ατομική σύμβαση εργασίας πρέπει να γνωστοποιείται στην Επιθεώρηση Εργασίας, από τον εργοδότη. 


  • ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ?

    Κατ’ αρχήν, δεν απαγορεύεται στους συνταξιούχους του ΙΚΑ

  • ΜΠΟΡΕΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΝΩΝΥΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ;

    Ο δημόσιος υπάλληλος μπορεί να

  • ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΜΙΑ Α.Ε. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ;

    Δεν αποκλείεται μέλος του διοικητικού συμβουλίου

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ