05
Δεκέμβριος
 

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΕΦΟΣΟΝ ΖΗΤΗΘΕΙ?

Συντάχτηκε από τον  στις 02:00

Σύμφωνα με το άρθρο 51 παράγραφος 2 του Υπαλληλικού Κώδικα,

«επιτρέπεται η χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών έως 5 έτη, μετά από γνώμη του Υπηρεσιακού Συμβουλίου, για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους». Βλέποντας προσεκτικά τη διατύπωση του κειμένου και σύμφωνα με τη γραμματική ερμηνεία αυτού, κατανοούμε ότι η χορήγηση της άδειας άνευ αποδοχών δεν είναι υποχρεωτική, εφόσον ζητηθεί, αλλά απλώς επιτρέπεται, όπως με μεγάλη σαφήνεια αναφέρει η διάταξη. Αυτό σημαίνει ότι η χορήγηση τέτοιας άδειας ανήκει στη διακριτική ευχέρεια του αποφασίζοντος οργάνου, το οποίο δεν υποχρεούται ούτε να αιτιολογήσει την ενδεχόμενη απορριπτική απάντηση.

Σχετικά Άρθρα

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ