12
Ιούνιος
 

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ?

Συντάχτηκε από τον  στις 00:00

Η απόλυση του εργαζομένου κατά τη διάρκεια

της αναρρωτικής άδειας δεν απαγορεύεται, εκτός αν αντίθετα ορίζεται στην ατομική σύμβαση εργασίας σε ΣΣΕ, σε διατάγματα, υπουργικές αποφάσεις και νόμους. Σύμφωνα με τη νομολογία του ΑΠ, «η κατά το άρθρο 6 του νόμου 539/1945 απαγόρευση καταγγελίας της εργασιακής συμβάσεως αφορά μόνο την καταγγελία κατά την διάρκεια της άδειας αναψυχής και όχι περιπτώσεις άλλων αδειών, όπως είναι η αναρρωτική». Ωστόσο, σε κάθε περίπτωση η απόλυση αυτή μπορεί να κριθεί καταχρηστική. Η καταχρηστικότητα αυτή θα εξαρτηθεί από διάφορους παράγοντες, όπως η διάρκεια της ασθένειας, η πιθανότητα μετάδοσης, η επίδρασή της στη λειτουργία της επιχείρησης και η θετική ή αρνητική πρόγνωση για την υγεία του εργαζομένου. Εκτός αυτών, ο εργοδότης οφείλει να λάβει υπ’ όψιν του και προσωπικούς παράγοντες που αφορούν στον εργαζόμενο.

Σχετικά Άρθρα


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ