ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΤΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ? - Δικηγόρος Εργατολόγος | Γιάννης Καρούζος
11
Μάιος
 

ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΤΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ?

Συντάχτηκε από τον  στις 03:00

Σύμφωνα με το άρθρο 1 Ν. 3204/2004,

επιτρέπεται η τμηματική χορήγηση άδειας κατά τον πρώτο και δεύτερο χρόνο εργασίας, χωρίς να απαιτείται έγκριση από την Επιθεώρηση Εργασίας.

Από το τρίτο έτος εργασίας όμως, απαγορεύεται η κατάτμηση της άδειας. Κατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται η χορήγηση άδειας τμηματικά, σε δύο περιόδους, λόγω σοβαρής ή επείγουσας ανάγκης της επιχείρησης, εκ των οποίων η πρώτη θα διαρκεί τουλάχιστον 6 ημέρες.

Επιπλέον, σύμφωνα με τον νόμο 3846/2010, η άδεια μπορεί να δοθεί και σε περισσότερες περιόδους, εκ των οποίων, η μία πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον 10 ημέρες επί πενθήμερης εργασίας και 12 ημέρες επί εξαήμερης εργασίας.  Η διαδικασία αυτή γίνεται μετά από αίτημα του εργαζομένου, χωρίς την έγκριση της Επιθεώρησης Εργασίας. 

Σχετικά Άρθρα

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ