05
Οκτώβριος
 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΟΥ?

Συντάχτηκε από τον  στις 00:00

Όπως ορίζει το άρθρο 35 του νόμου 1481/1984

«Οι αποφοιτούντες από τις σχολές του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης υποχρεούνται να υπηρετήσουν στην Ελληνική Αστυνομία επί ορισμένο χρονικό διάστημα, χωρίς δικαίωμα παραίτησης». Επομένως, παραίτηση αστυνομικού προσωπικού χωρίς να έχει συμπληρωθεί ο χρόνος υποχρεωτικής παραμονής στο Σώμα δεν γίνεται αποδεκτή. Ωστόσο, προβλέπεται η δυνατότητα να ζητηθεί έξοδος από την υπηρεσία και πριν λήξει ο χρόνος υποχρεωτικής υπηρεσίας, αν η παραμονή του αστυνομικού υπαλλήλου στην υπηρεσία αποβαίνει ιδιαίτερα επαχθής για την επαγγελματική του σταδιοδρομία σε άλλους τομείς ή παρακωλύει την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας του, εφόσον έχουν διανυθεί τα 2/3 του χρόνου υποχρεωτικής υπηρεσίας.

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ