18
Νοέμβριος
 

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ. ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ?

Συντάχτηκε από τον  στις 00:00

Η εργασία δεν είναι υποχρεωτική.

Σύμφωνα με το άρθρο 22 παρ. 4 του Συντάγματος «οποιαδήποτε μορφή αναγκαστικής εργασίας απαγορεύεται». Το ως άνω προβλέπει και η Σύμβαση της Γενεύης, που κυρώθηκε με το ν.δ. 4221/1961. Συνεπώς ο εργοδότης δε δικαιούται να απαγορεύσει στον εργαζόμενο το δικαίωμα να παραιτηθεί.

Σχετικά Άρθρα


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ