02
Μάρτιος
 

ΠΟΤΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ?

Συντάχτηκε από τον  στις 02:00

Η σύμβαση εργασίας υποβάλλεται αναγκαστικά

σε έγγραφο τύπο στις εξής περιπτώσεις:

  • Όταν συμφωνείται μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση (άρθρο 2 του Ν.3846/2010).
  • Για την παροχή εργασίας μέσω εταιρείας προσωρινής απασχόλησης (Ε.Π.Α) απαιτείται η προηγούμενη έγγραφη σύμβαση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου. Η σύμβαση καταρτίζεται μεταξύ Ε.Π.Α (άμεσος εργοδότης) και του μισθωτού ( άρθρο 124 του Ν.4052/2012).
  • Όταν ανανεώνεται η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου. Ο έγγραφος τύπος της συμφωνίας δεν είναι απαραίτητος, όταν η ανανέωση της σύμβασης ή σχέσης εργασίας έχει εντελώς ευκαιριακό χαρακτήρα και δεν έχει διάρκεια μεγαλύτερη των (10) εργασίμων ημερών (άρθρο 41 του Ν. 3986/2011).
  • Όταν υπάρχει μετάκληση πολιτών τρίτης χώρας, για παροχή εξαρτημένης εργασίας (άρθρο 12 του Ν.4251/2014).

Στις λοιπές περιπτώσεις, η σύμβαση εργασίας μπορεί να συνάπτεται είτε γραπτά, είτε προφορικά, είτε ακόμα και σιωπηρά.

Σχετικά Άρθρα

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ