23
Απρίλιος
 

ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ?

Συντάχτηκε από τον  στις 20:10

Σύμφωνα με το άρθρο 10 παράγραφος 1 του Νόμου 3198/1955,

οι επιχειρήσεις και οι εκμεταλλεύσεις σε περίπτωση περιορισμού της οικονομικής τους δραστηριότητας μπορούν αντί να καταγγείλουν τη σύμβαση εργασίας, να θέσουν εγγράφως σε διαθεσιμότητα τους εργαζομένους τους. Η περίοδος διαθεσιμότητας δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τους τρεις μήνες το χρόνο. Στην περίπτωση αυτή ο εργαζόμενος λαμβάνει το μισό του μέσου όρου των τακτικών αποδοχών των δύο τελευταίων μηνών υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης.

Σχετικά Άρθρα

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ