Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: άδεια αναψυχής - Δικηγόρος Εργατολόγος | Γιάννης Καρούζος

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΩΣ ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ;

Κατ’ αρχήν, κατά την κρατούσα στη νομολογία άποψη, οι διευθύνοντες υπάλληλοι

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ?

Ο χρόνος της άδειας αποτελεί προϊόν συμφωνίας μεταξύ

ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΕΝΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΨΥΧΗΣ?

Κατηγορία: ΑΠΟΛΥΣΗ

Κατ’ αρχήν, σύμφωνα με το άρθρο 5 παράγραφος 6 του Νόμου 539/1945, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να απολύσει τον εργαζόμενο, ενώ διαρκεί η ετήσια άδεια αναψυχής του. Ήτοι, η καταγγελία της ατομικής σύμβασης εργασίας, διαρκούσης της ως άνω άδειας, είναι άκυρη. Ωστόσο, ο εργοδότης δικαιούται να προειδοποιήσει τον εργαζόμενο, ενώ αυτός βρίσκεται σε άδεια αναψυχής, για την επικείμενη απόλυσή του. Βέβαια, η ακριβής ημερομηνία της καταγγελίας δεν επιτρέπεται να συμπίπτει με κάποια ημέρα κανονικής άδειας.

920x45 clean


followus 2
fb button  twitter button  youtube icon
logo 4
ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ      ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Copyright © 2014
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ - ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ